طرح نقد و بررسي آثار

آخرین موضوع ها: --- افتتاح سایت شصت برگ (مجموعه آثار کلاسیک) --- انتشار کتاب کوله بار تنهایی --- این هیولا تو را دوست دارد --- سلسله مقالات «قابلیت های سبک نیمایی» --- بخش نقد آزاد انجمن --- طرح نقد و بررسي آثار --- فراخوان های ادبی --- قوانین انجمن شعر و ادب پارسی ---

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طرح نقد و بررسي آثار
01-26-2014, 10:15 PM
ارسال: #1
طرح نقد و بررسي آثار
با سلام به اعضاي محترم انجمن شعر و ادب پارسي

با توجه به این که اساس کار انجمن بر پایه ی تبادل اطلاعات گذاشته شده است ، حضور موثر اعضا در بخش نظرات آثار و نقد و بررسی آثار از اهمیت زیادی برخوردار است .
متاسفانه طی هفته های گذشته ، بیشتر شاهد این مساله بوده ایم که اعضای محترم انجمن صرفا جهت تشکر و تمجید از آثار یکدیگر در بخش نظرات آثار حاضر شده اند و کمتر به بیان دیدگاه های تخصصی خود پرداخته اند.
بسیاری از دوستان اظهار می نمایند که تخصص چندانی در زمینه ی نقد آثار ندارند و به همین سبب قادر به ارائه ی نقد تخصصی نیستند. شایان توجه است که این دوستان نیز می توانند چنانچه اثری را پسندیده اند ، دلایل زیبایی اثر یا بخشی که مورد توجهشان قرار گرفته است را بیان نمایند تا صاحب اثر به نقاط ضعف و قوت اثر خود پی ببرد.
در راستای تشویق اعضا به حضور موثر در بخش نظرات و نقد و بررسی تخصصی آثار ، مدیریت انجمن مزایایی را برای اعضایی که در زمینه ی نقد آثار به فعالیت بپردازند در نظر خواهد گرفت.

نحوه ی اعطای امتیاز به نقدهای اعضا به شرح ذیل خواهد بود :

1 ـ نقد و بررسی عمومی بخشی از اثر =1 امتیاز
2 ـ نقد و بررسی کامل اثر =2 امتیاز
3 ـ هر سه امتیاز = 1 اعتبار
4 ـ بیشترین امتیاز در هر هفته = منتقد برتر هفته (درج در ذیل نام کاربری)
5 ـ بیشترین امتیاز در هر ماه = منتقد برتر ماه (درج در ذیل نام کاربری)
6 ـ کسب سه بار عنوان منتقد برتر هفته یا یک بار منتقد برتر ماه = ارتقای یک پله در رده بندی انجمن (افزایش یک ستاره به ستاره های ذیل عنوان کاربری) و امکان درج تعداد آثار بیشتر در انجمن
7 ـ کسب دو بار عنوان منتقد برتر ماه و یا 5 بار منتقد برتر هفته = جایزه ی ویژه ی منتقد برتر انجمن و تقدیرنامه ی رسمی از سوی مدیریت انجمن

اعضای دارای عنوان "شاعر فعال" ملزم به حضور در این طرح هستند و در صورت عدم حضور فعال در طرح نقد و بررسی آثار ، عنوان فعال از ایشان سلب می گردد.
می کوشیم تا به کمک یکدیگر ، هر روز بیشتر از دیروز بدانیم.
با تشکر و احترام

"تیم مدیریت انجمن شعر و ادب پارسی"

خنـــده را معني بـه سرمستي نكن
آنكه مي خنـدد غمش بي انتهاست
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط بنیامین پورحسن ، رها امینی ، فاطمه کریمی ، جواد عباسی ، زارا ، رویا پاکیزه ، نوید دانایی ، samin ، Havva ، مجتبی شیرزه حق ، نیلوفر ، مرجان ، کاظم رستمی ، صالح حسینی ، ترانه ، امیررضا معروفی ، رضوان امامدادی ، رودگر ، hrz57 ، زارعي ، حسین قوامی ، homayoun121 ، شب نویس ، سحری ، مهدی شورگشتی ، shaereh ، بهناز سمیعی نژاد ، مسعود سلطانی
01-27-2014, 12:16 AM (آخرین ویرایش در 01-27-2014 12:19 AM توسط fanos.)
ارسال: #2
RE: طرح نقد و بررسي آثار
با سلام
اميدوارم دوستان عزيز براي پيشبرد اهداف انجمن و پيشرفت علمي خود و ديگر اعضا انجمن در اين طرح فعال باشند
ما تمام تلاش خودمان رو به كار ميبريم تا در محاسبه و گزارش نقدهاي اعضا كوتاهيي صورت نگيره
در انتهاي هر هفته و نهايتا تا شنبه هر هفته تمام امتيازها و اعتبارهاي دوستان به اطلاع مديريت رسانده خواهد شد تا اقدامات لازم صورت بگيره
اما به قولي ادم دائم الخطاست!
اگر دوستان ديدند كه درجايي نقد يا نظري ارائه كرده اند كه به هر دليلي -و مسلما غير عمد- از ديدم پنهان مانده و محاسبه نشده از طريق پيام بهم اطلاع بدهند

موفق باشيد
متشكرم

سپاس شده توسط بنیامین پورحسن ، جواد عباسی ، samin ، Havva ، مجتبی شیرزه حق ، نیلوفر ، مرجان ، کاظم رستمی ، ترانه ، نوید دانایی ، رودگر ، babak ، رویا پاکیزه ، شب نویس
01-27-2014, 03:43 PM
ارسال: #3
سلام استادم
و فانوس عزیز
کارتون عالی بود,دنیا دنیا سپاس بابت زحمات و پشتکار بی نظیر شما
برقرار باشید..

وقتی سایه ها بوی انسانیت نمیدهند...
همان بهتر که سایه ای بالای سرت نباشد,
اینجا برای "حوا" بودن "آدم" کم است..!!!!!!!!!
 سپاس شده توسط fanos ، مرجان ، کاظم رستمی ، ترانه ، نوید دانایی ، taranom ، رودگر ، رویا پاکیزه ، شب نویس
05-08-2014, 10:54 AM
ارسال: #4
انجمن شما عالیست
این وبدون اغراق میگم ...واقعا زحمت فراوانی برای ارتقای سطح شعری اعضا صورت می گیرد که قابل تقدیر است ...مستدام باشید
من که از یافتن این انجمن خیلی خیلی خوشحالم ...دوستتون دارم
بازدید از وبسایت این کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط fanos ، عشق ، بنیامین پورحسن ، نوید دانایی ، کاظم رستمی ، رودگر ، babak ، رویا پاکیزه
05-09-2014, 10:33 PM
ارسال: #5
سلام رضوان جان
ممنون از لطفي كه داري
حق با شماست ، بي شك اين انجمن جزو يكي از انجمنهاي ادبي فعال هست كه هدف والايي رو انتخاب كرده و اون هم آموزش و آموختن هست و اميدواريم كه توي اين راه گامي هرچند كوتاه برداريم
اما اينها همه ميسر نيست و نبوده مگر با لطف و زحمتهاي خالصانه و عاشقانه و بي دريغ استاد دانايي
بي شك اگر تلاشهاي شبانه روزي و مديريت عالي استاد دانايي نبود اين مهم صورت نميگرفت
اما همراهي و همگامي دوستان عزيز و اعضاي محترم نيز در اين مسير بسيار ارزشمده بوده و هست
اميدوارم اين تلاشها روز به روز بيشتر بشه
ممنون هم از شما و هم از استاد و هم از همه دوستان عزيزم

سپاس شده توسط نوید دانایی ، بنیامین پورحسن ، taranom ، عشق ، کاظم رستمی ، رودگر ، رویا پاکیزه ، شب نویس
08-22-2014, 05:37 PM
ارسال: #6
سلام قربونت
دست گلت درد نکنه.
انشاا... همیشه سلامت باشی عزیزم
هرچی آرزوی خوبه مال تو

عاشقتم خداHeart:

وقتی می گم تمومِ تو یعنی...عکساتم تموم قد می خوام

تو رو اصلا نمی شه گفت چند تا...بیشتر از آخرین عدد می خوام

بازدید از وبسایت این کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط fanos ، babak ، رویا پاکیزه
01-13-2015, 10:23 AM
ارسال: #7
با اجازه "فانوس " گرامی لطفا حتما این متن را بخوانید
سلام خانم " فانوس " گرامی
من تازه به این بخش سر زدم . البته فکر میکردم تو این قسمت اشعار رو نقد میکنین و لی دیدم قضیه چیز دیگری است.
اول عذر میخوام از اینکه نظرم رو میگم چون احساس میکنم اینجا میشه این حرف رو زدالبته صاحب اختیارین اگر نظرم رو بی مورد دونستین بگین تا حذفش کنم.
نمیدونم چقدر با من آشنایی دارین  اما من از طرفدار ان نقد آثار هستم اماهمانطور که میدونین " نقد " با " انتقاد"و" تفسیر"،این سه مقوله با هم تفاوت دارند.
اشتباهی که خودم بعضی جاها مرتکب شدم همین بود که بجای "نقد " انتقاد میکردم و این موجب دلخوری شاعر میشد
البته من سعی میکردم ادب رو رعایت کنم اما به هر حال اخلاقها متفاوته و و اکنشها فرق میکنه.
من کوچکتر از اونم که بخوام نظری بدم اما از طرفی هم دغدغه بهتر شدن انجمن رو دارم لذا جسارت مبکنم و این مطالب رو مینویسم.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1-"نقد"در واقع ربط مستقیم دارد با اصول فنی. یعنی وقتی میخواهیم شعری را نقد کنیم فقط باید آنرا از نظر اصول و قواعد ادبی و عروض و قافیه مورد بررسی قرار بدیم که طبعا کار هر کسی نیست و به خاطر همین است که به قول شما بعضی ها میگویند ما بلد نیستیم نقد کنیم. و این حرف درستی است .چون در کاری که سر رشته نداریم نباید نظر بدهیم یا حد اقل تحت نظر یک استاد نظر بدهیم.به کسی که نقد میکند " نقاد" میگویندبر وزن " فعال"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2-"انتقاد "که البته سازنده اش خوب است دقیقا ربط دارد به معنا و مفهوم یک اثر."انتقاد " بیشتر در مورد اشعاری کاربرد دارد که اهداف سیاسی را دنبال میکنند یا حرفهایی میزنند که در عرف نیست یا مخالف یک عقیده یا مذهب باشد.
انتقاد جایی مصداق پیدا میکند که از نظر عده ای ،عده ای دیگر در حال کاری اشتباه هستند.
متاسفانه ما "نقد " را با انتقاد "اشتباه گرفته ایم.
شاید با داشتن اطلاعات کمی از عروض و قافیه بتوان " نقد " کرد اما " انتقاد "حیطه پر خطری است که بدون چراغ نباید در آن قدم گذاشت چون باز خوردهای سنگینی خواهد داشت.
"انتقاد "اطلاعات و معلومات بسیاری را میطلبدو "انصاف داشتن و یک سو نگر نبودن "از خصوصیات اصلی یک " منتقد " است،لذا بدون آگاهی و مشورت اقدام به انتقاد ، صحیح نیست.به کسی که انتقاد میکند " منتقد " میگویندبر وزن " منفعل"
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3-"توضیح یا تفسیر"یعنی برداشتی شخصی با تکیه بر علم مربوط به آنچه میخواهیم آنرا" تفسیر"کنیم.مانند "تفسیر "اشعار حافظ یا تفسیر قرآن و یا ....
همانطور که واضح است فقط گوینده و سراینده ی یک اثر میداند که چه گفته و منظورش چه بوده است اما در آثاری که با ارزش هستندو خالق اثر هم نیست تا درباره ی اثرش توضیح دهد ،دانشمندان آن رشته دست به توضیح و تفسیر میزنند
تا بقیه انسانها از آن مطالب و معانی بهره مند شوند. به کسی که تفسیر میکند " مفسر " میگویند با تشدید "سین".

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اما با اعتنا به تعاریف بالا آنچه در این انجمن جریان دارد به غیر از بعضی موارد ، بیشتر ابراز سپاس یا باز گو کردن احساس شخصی یا تشکر است که البته بسیار پسندیده است اما باید مواضب باشیم فضای انجمن به فضایی برای خوش و بش کردن یا شوخی هایی که ممکن است از ادب به دور باشند،تبدیل نشود.
نباید تصور کنیم چون نام این فضا " مجازی " است پس هر حرفی میتوان زد.
باید انجمن را یک فضای کاری تصور کنیم و اعضا را همکارخود بدانیم تا توفیقی اجباری شود برای کنترل رفتار و گفتارمان.
باید طوری با یکدیگر برخورد کنیم وپای اشعار طوری سخن بگوییم که تازه واردان به این انجمن عاشق این نوع ادبیات شوند ورفتار ما باعث اعتلای شعر ایران شود که بالاترین و زیباترین نوع شعر در جهان است.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
خانوم"فانوس " گرامی
باز هم از اینکه پر حرفی کردم و مصدع اوقات شدم عذر میخوام اما من هم مثل شما دوست دارم انجمن به اوج برسد
لذا جسارت کرده و مطالب بالا را نوشتم.
اگر شما واساتید موافق باشید مطالب بالا تابلو راهنمایی باشد برای همه ما تا بدانیم کجا "نقد " کنیم یا انتقاد کنیم یا تفسیر.
البته من درباره مفاهیم یاد شده به صورت تخصصی توضیحی ندادم وفقط در حدی بود که به کار خودمان بیایدولی عزیزان میتوانند با تحقیق بیشتر اطلاعاتشان رابالاتر ببرند.

در پناه حق سلامت باشید
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان